festival uvádí Libor Čenda Cenek

Z "přetvářky" ředitele firmy se v pravidelných intervalech vyklube úleťácký muzikant, zpěvák bluegrassové kapely BG Styl, cestovatel, milovník folklóru, dobrého vína, psů a koní, ... a taky dlouholetý moderátor mnoha akcí na severní Moravě.

PROGRAM

NA NÁSLEDUJÍCÍ PODZIMNÍ OZVĚNY SE MŮŽETE TĚŠIT V TERMÍNU 9. - 13. 11. 2016. MY UŽ SE TĚŠÍME :)

Program se neustále doplňuje, budeme rádi, pokud do programu přispějete i vy přednáškou nebo diašou.
Připravujeme cestovatelské retro projekce z diapozitivů, tak prohlédněte archivy.

 

středa 9. 11. 2016  kino Vesmír Ostrava (19 - 22 h)

TRABANTEM HEDVÁBNOU STEZKOU aneb SKOČ, KŘÍDLA SI PŘIPNEŠ POZDĚJI - DAN PŘIBÁŇ.

Chcete vědět, jak to celé začalo? A proč je trabant žlutý? Jak jsme vůbec netušili, která bije, a nebyli si jistí, jestli dojedeme alespoň do Istanbulu? Přijďte na vyprávění o naší první cestě po Hedvábné stezce doplněné o příběhy, které jsme se báli vyprávět. Unikátní fotografie a filmové záběry z cesty, která ukázala, že to jde. Cesty napříč zeměmi, kam se málokdo podívá.

 

čtvrtek 10.11.  2016  Planetárium Ostrava Poruba (18 - 20 h)

uvádí Petr Sedláček, turistický oddíl VŠB-TU, vodácký klub Cvak

 

 EXPEDICE VICHR 3 aneb NA VORU Z PET LAHVÍ PŘES STŘEDOZEMNÍ MOŘE - ALBERT FIKÁČEK

Vše začalo před 6 lety, kdy Albert Fikáček, autor projektu, přišel s myšlenkou, postavit loď z plastových lahví a vyplout s ní na moře. Bojoval statečně, ale nakonec svůj zápas se Středozemním mořem pod vedením římského boha Neptuna prohrál. Příběh by upadl v zapomění, kdyby se Albert nerozhodl pohlédnout Neptunovi opět do očí a znovu s ním změřit svoje síly. Krev, pot a slzy, to znáte ne? To přesně je náš případ. více...

 

VODÁCKÉ DOBRODRUŽSTVÍ VE SLOVINSKU - Jiří Čvanda, Petr Sedláček. V roce 2013 se vydala partička kamarádů na své první velké vodácké dobrodružství. Půjčili si auto sbalili lodě a vyrazili, jak prosté. Ale co je čeká na řekách, jejíž jména zní skalním vodáků jako rajská hudba, nikdo z nich nevěděl.

 

 

pátek 11. 11. 2016  DK K-Trio Ostrava (18 - 22 h) - stereoskopické projekce


EXPEDICE AKOPÁN (VENEZUELA) - MAREK AUDY Stereoskopické 3D promítání

Historicky první expedice do neprobádaných míst neznámé stolové hory Guayánské vysočiny. Stolová hora Akopán dostala své jméno od indiánů kmene Pemon podle krajinářsky výrazné skalní věže s kulatým kamenem na jejím vrcholu.  Spektakulární krajina – Masožravky a tepuiská fauna – Dramatické zážitky – Domorodci – Venezuela a její současný život – Delta Orinoka 

 

KYRGYZSTÁN VE STEREOFOTOGRAFII - MATĚJ BOHÁČ

Pásmo stereofotografií z putování po zemi pastevců, koní, nekonečných hor, hustých lesů i vyprahlých stepí. Navštívíme náhorní jezera a větry ošlehané pastviny, po zvířecích stezkách pronikneme do opuštěných údolí Nebeských Hor - Ťan Šan. Přespíme s kočovníky v jurtě, rybáři u horského jezera nám půjčí koně a samozřejmě ochutnáme kumys - osvěžující nápoj z kyselého kobylího mléka.

 sobota 12. 11. 2016  kino Vesmír Ostrava (12 - 22 h)

NA KOLE STŘEDNÍ AMERIKOU - JAN EVJÁK - Mexiko, Belize, Guatemala, San Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostarika a Panama.    

Půlroční cesta střední Amerikou. Svérázný cyklista nakonec najel 4289 kilometrů tropickou Střední Amerikou. Ponořil se do historie Mayů, vyšel na sopku, projel tropické pralesy a potopil se pod hladinu Karibského moře. A napsal o tom skvělou knihu Svět skončil, tak jsem jel.

 

 

PĚŠKY Z PLÁŽE NA KILIMANDŽÁRO  - aneb z Keni do Tanzanie přes 3 národní parky až na střechu Afriky - TOMÁŠ PLÁNKA

Jeden známý horolezec kdysi řekl, že když si chcete horu opravdu užít, musíte zdolat celou její nadmořskou výšku. A tak se Tomáš  vydal na nezapomenutelnou cestu, kdy za 3 týdny ušel 406 km, šel z keňské pláže Diani Beach, přes 3 národní parky s celkovým převýšením 5 895 m, jen v doprovodu svého masajského přítele.

 

TRANSSIBIŘSKÁ MAGISTRÁLA - VÁCLAV TUREK

Transsibiřská magistrála je hlavní dopravní tepnou Ruska a zároveň to je nejlepší způsob, jak se seznámit s Ruskem, pochopit mentalitu jeho obyvatel, uvědomit si velikost a rozsáhlost této obrovské země. Nejdelší světovou železnicí  (9 288 km) projedete téměř celé Rusko od západu na východ. Za šest dní a čtyři tisíce korun můžete dojet z Moskvy až k Tichému oceánu do přístavního města Vladivostok.

 

AVIÍ - ASIÍ aneb S AMÁLKOU DO MONGOLSKA - VOJTA WERTICH

To takhle zavřete devět lidí do obytné Avie, která už má čtyři křížky na krku a vyrazíte na dva měsíce do Mongolska a Ruska. Výprava dlouhá 18 500  kilometrů dvěma kontinenty a pěti zeměmi - především Mongolskem - zemí velkých vzdáleností a kontrastů, kde můžete dýchat prach a písek vyprahlých plání a hor na jihu, projíždět nekonečnou zelenou stepí či se ztratit v modřínové tajze na severu nebo napít zkvašeného kobylího mléka v jurtě.

 

FINSKO - PROMĚNY LAPONSKA OD ZIMY DO ZIMY - ROBERT ŠEBEK

Hei hei či hyvä päivä v zemi sobů i rosomáků, kde letní půlnoční slunce láká k nekonečným toulkám hlubokými divokými lesy, nebo projíždce po nádherných řekách či jezerech. Kde jaro s podzimem mají své krátké a  úžasné kouzlo a psí spřežení či skútr patří k nutné zimní výbavě.

 

CESTOU, NECESTOU NORSKOU PŘÍRODOU - ROBIN HILL

Co je vlastně na tom Norsku tak zajímavého? Přesně to jsme si pár měsíců před cestou na sever taky říkali. Tři týdny táboření a cestování přes hory, doly, jezera, úzké fjordy, ledovce, náhorní plošiny, vodopády, divoké řeky a oceán nás úplně pobláznily, stejně jako mnoho lidí před námi. více...

 

 BESKYDMOUNTAINS - RADIM PTÁČEK

Teploměr ve stanu ukazoval extrémních - 23 stupňů pod nulou a já se tehdy nerad, leč pro jistotu přežití, vysoukal ze spacáku, navlékl si sněžnice a od tří hodin až do rozednění kroužil po Beskydech, aby se mi opět rozehřál krevní oběh na provozní teplotu.S respektem jsem přitom myslel na polárníky, kteří v obdobných  mrazových podmínkách netráví dny, ale týdny nebo i měsíce. Klobouk dolů před nimi. více...

 

PŘES MOSKVU NA SOLOVECKÉ OSTROVY - IVO FÍK DOKOUPIL

Putování Ruskem a ruskými dějinami po nejslavnějších ruských památkách ve stopách pravoslavných mnichů-kolonizátorů ruského severu až na proslavené Solovecké ostrovy, které byly a jsou nejposvátnějším místem Ruska a které byly sídlem prvního táboru GULAGu.

 

 

    SÁM V OCEÁNECH - RICHARD KONKOLSKI

Slavný český mořeplavec a vítěz řady námořních závodů, třikrát obeplul sám zeměkouli.
Poprvé obeplul zeměkouli na plachetnici Niké, kterou si sám postavil ve sklepě paneláku. Na plavbě dlouhé tři roky navštívil 40 zemí světa a při návratu do polského Štětína, 3. srpna 1975, ho vítaly davy lidí. Ze stejného místa sedm let po té emigroval s manželkou a malým synem do Spojených států. Autor mnoha knih, filmů a televizních dokumentů.

 

 

neděle 13. 11. 2016  kino Vesmír Ostrava (12 - 17 h)

 


MADAGASKAR - proč právě Madagaskar? - MILOŠ BRUNNER

Čtvrtý největší ostrov na světě Madagaskar bývá pro svoji izolovanost označován jako „Konec světa“. Tisíce kilometrů dlouhé pobřeží Madagaskaru tvoří nádherné, často liduprázdné pláže, ale i rozeklaná skaliska. Minulost se zrcadlí v přítomnosti a nadpřirozeno je samozřejmou součástí života. Tradice a magie jsou všudypřítomné.

 

PERU - JAROSLAV BOUZEK

Přednáška o Peru je plná adrenalinu, dobrodružství, krásné přírody a fantastických památek. Pojďte se podívat jak se žije v jižní Americe. Projedeme Národní park Huascarán s nejvyšší horou Peru a samozřejmě nevynecháme ani tajemné Machu Pichu. Zastavíme se krátce u jezera Titicaca, abychom stihli další zážitky v koloniální Arequipě.

 

ALJAŠKA – Pobřeží Pacifiku - LEOŠ ŠIMÁNEK.   Na člunech panenskou přírodou Severní Ameriky

Expedici Leoše Šimánka se podařil čin, který doposud nemá obdoby – během dvou let obeplout na nafukovacích člunech západní pobřeží Kanady a Aljašky. Je pokračováním zatím nejneobvyklejší výpravy svého druhu v historii. Členům expedice se na nafukovacích člunech podařilo zvládnout pobřežní vody geograficky unikátní části Severního Pacifiku. Další dvě letní období byla zapotřebí na překonání této nepředstavitelně dlouhé trasy, podél Coast Mountains – ledovcových velehor až ke Chugach Mountains, do nejkrásnějšího zálivu Aljašky – Prince William Sound. 

PROGRAM PROBĚHLÝCH JARNÍCH OZVĚN 2016.