program Jarních ozvěn 2016

 

11. 2. 2016  Planetárium Ostrava Poruba (18 - 20 hod)

uvádí Petr Sedláček, turistický oddíl VŠB-TU, vodácký klub Cvak

VODÁCKÉ DOBRODRUŽSTVÍ VE SLOVINSKU - Jiří Čvanda, Petr Sedláček. V roce 2013 se vydala partička kamarádů na své první velké vodácké dobrodružství. Půjčili si auto sbalili lodě a vyrazili, jak prosté. Ale co je čeká na řekách, jejíž jména zní skalním vodáků jako rajská hudba, nikdo z nich nevěděl.

 

ALBÁNSKÁ VÝZVA - Jan Balák. „Co takhle něco vytvořit v té opuštěné vesnici, kterou jsme v létě našli?“ Tak na podzim roku 2014    začal  vznikat celý projekt Albánská výzva, centrem jehož zájmu byla a je izolovaná vesnice Curraj i Epërm a oblast v jejím okolí. Během následujících 9 měsíců se rozjely projekty na opravu kostela, značení turistických tras nebo stavbu mostu v sousední vesnici Theth.

 

PARAGLIDING - Karel Janků. Od prvních krůčků až po velké přelety.. pojďte se s námi kouknout jak se rodí noví paraglidisté ..


 

12. 2. 2016  Klub Parník Ostrava (19 - 22 hod):

Koncert trampské skupiny TEMPO DI VLAK a ACOUSTIC IRISH - irská a skotská hudba
s nádechem beskydských hor

projekce Robina Hilla z cest ( USA, AUSTRÁLIE, ŘECKO a AFRIKA)

 

13. 2. 2016  kino Vesmír Ostrava (12 - 22 hod):

12.00h KAŠMÍR stereoskopicky (3D) - Matěj Boháč. Kašmírské údolí je oblastí nebývalé přírodní krásy, zemí, jež dala jméno proslulé nejjemnější vlně z himalájských koz, ale i místo odvěkého sváru a vojenských konfliktů mezi okolními mocnostmi. Z města Šrínagar, himalájských Benátek na jezeru Dal, se vypravíme do horských údolí pod zasněženými vrcholky, do ořešákových pralesů i do vesnic ve svazích rozbrázděných nekonečnými terasami políček. Navštívíme i pohostinné a svérázné horaly a vesničany, jejichž život se v mnoha ohledech jen málo změnil od dob, kdy se sem z nížinné Indie každoročně uchylovali angličtí kolonisté před letními vedry.

12.45h ALBÁNIE  stereoskopicky (3D) - Marek Audy. Pojďte se projít mezi kamenné zídky, pralesy kaštanovníků, jejichž kmeny dosahují obvodu přes 7 m. Pojďte doplout na mořském kajaku k pravoslavným monastýrům a opuštěným rybářským vesničkám ukrytým v rákosích a lužních lesích. Navštivte vodní mlýny pod říční jeskyní. Pojďte se vykoupat do horských ples, projít se po ledovci, zkusit sjet divokou vodu, nachytat pstruhy nebo si jen tak ustlat do orchidejí. Vše je dovoleno. Je to svobodná zem

 

13.40h PŮL ROKU ASIATEM - Lukáš Matějček. Přednáška dvacetiletého Lukáše ještě s čerstvými pocity z šestiměsíční výpravy, na kterou se vydal tři dny po maturitě.Pokoušel se učit angličtinu děti nepálského venkova. Sváděl boje s nemocí sám na ulici uprostřed pouštního města v Indii.Himálaje, rýžová pole, čajové plantáže, panenské pláže, džungle, pouště,…Pády na skútrech, průjem ve vlacích, opruzeniny na slonech, mrznutí na střechách autobusů, umírání horkem mezi hrby velbloudů jen sám se sebou, se svými myšlenkami a s kamerou a foťákem v ruce. Lukáš za svůj asijský půlrok procestoval Nepál, západní a jižní Indii a teď se chystá podělit se se svými zážitky právě s Vámi!

14.45h S PÁDLEM PO EVROPSKÝCH ŘEKÁCH - Radim Ptáček. Pokud plánujete o nadcházející vodácké sezoně vyrazit s kánoí na některou z evropských řek, nenechejte si ujít několik dobrých tipů. V připravované besedě vás Radim Ptáček provede po několika oblíbených tocích v naší republice, v Polsku, v Rakousku, v Bavorsku, ve Francii, ve finském Laponsku a v Černé Hoře.

 

15.15h ALJAŠSKÉ LEDOVCOVÉ ŘEKY - Marek Srba. Jen tři řeky dokázaly překonat pásmo věčných ledovců Pobřežních hor obklopujících Aljašský záliv. Je to nádherná Stikine River s deštnými pralesy, potom říční systém Nizina, Chitina a Cooper River počínající z největších pevninských ledovců na světě, a nakonec systém Tatshenshini a Alsek River s divokými ledovcovými jezery. Tady ještě vládne nedotčená příroda a plavba po řekách je jedinou možností, jak do těchto míst alespoň nahlédnout. Tyto řeky jsme spluli během tří  výprav. Z bezprostřední blízkosti jsme se setkali s medvědy, dostali se pod čela mohutných ledovců a zápasili s plujícími krami, které činily plavbu nesmírně dobrodružnou.

Speciální program: předvedení vynálezu Eskymo Welzla Perpetum mobile v praxi

16.30h STOPEM PO AFRICE- Silvestr Szabó. Ano, zní  to  trošku šíleně, ale není  nic nemožného. Stačí  si stanovit alespoň přibližnou trasu ,pro jistotu  absolvovat  několik očkování, trochu víc té fyzické přípravy ,potom už jen koupit si letenku  sbalit se ,(nezapomenout  nic  doma  )a  potom už je to opravdu na vás. Cílem je Keňa. Pokud  půjde všechno podle plánu čeká nás zhruba  4 000 km stopem a po vlastních, prostě jak to půjde. Hlavní cíle jsou Nairobi, Naivasha, Nakuru, Lake Baringo, Lake Bogoria, Viktorinino jezero  město Kisumu, Národní park Amboseli, Tsawo East,  celé východní pobřeží od Mombasy na sever až po somálské hranice  a celé pobřeží  na jih  až po hranice s Tanzánií.

17.00 BANÁT - KRAJINA NAŠICH BABIČEK - Ivo Dokoupil. Jak žijí naši rumunští krajané v půvabném rumunském Banátu a jaká je perspektiva, že přežijí 21. století?

 

 

17.30h RUSKO JAKÉ JE - Ivo Dokoupil. Putování historií i současností Ruska od východu k severu a od západu k východu. Ivo Fík Dokoupil, cestovatel, fotograf, novinář a spolupracovník organizace Člověk v tísni, se s námi podělí o svoje znalosti a dojmy z pracovních cest po Rusku.

 

18.00 hod - SLOSOVÁNÍ ANKETY

18.15h DIASHOW a FILMY:

UKRAJINA - Petr Vrchovský, THAJSKO - Radim Ptáček, RUMUNSKO - Robin Hill, SKOTSKO - Aleš Růžička, OSTRAVICE- Tomáš Kusýn, PORTUGALSKO - René Otisk, THE WAY HOME - Vojta Lukeš, AROUND THE WORLD - Miloš Brunner a další

 

19h GRAND CANYON  - Marek Hýža. Povídání a vzpomínání na Českou vodáckou expedici, která úspěšně zdolala 363 kilometry divoké řeky Colorado, která protéká Grand kaňonem. V dubnu roku 2009 si v bývalém hornickém městečku Flagstaff v americkém státě Arizona, ležícím na slavné silnici Route 66, dali dostaveníčko vodáci z České republiky a s nimi i jedna Slovenka. Je odtud totiž, co by kamenem dohodil do Mekky všech vodáků na řeku Colorado. Seznámíte se s tím, co je potřeba udělat, abyste se na tuto řeku vůbec dostali, s tím co všechno vodáci potřebují, aby přežili tři týdny mimo civilizaci. Popíšeme si nejen samotnou plavbu po řece, ale také Grand kaňon a jeho úžasnou přírodu, která ho obklopuje. Romanticky se zasníme při povídání o nekonečných večerech u ohně, pod oblohou posetou hvězdami. A probereme i neromantické věci jako stravu, pitný režim či chození na záchod.

20h PĚŠKY DO JERUZALÉMA ZA 40 DNÍ - Ladislav Zibura. Ladislav Zibura v létě sbalil svůj život do 12 kilogramů, hodil batoh na záda a vypravil se pěšky do Jeruzaléma. Bez mapy a orientačního smyslu se mu podařilo ujít 1400 kilometrů napříč rozpálenou krajinou Turecka a Izraele, stanout pod Zdí nářků a prožít největší dobrodružství svého života. Jeho cesta je příběhem omylů, pozoruhodných setkání, šťastných i nešťastných náhod, puchýřů a opruzenin. Těšit se můžete na vyprávění cynického kavárenského povaleče, který vám svým laskavě nekorektním humorem dokáže, že poutník rozhodně nemusí být katolík, asketa ani nudný člověk. Přestože Ladislav miluje společnost a lidi, už 4 roky každé léto tráví v osamění. Mimo Jeruzaléma pěšky vyrazil do Santiago de Compostela a Říma, na kole pak k Severnímu moři a nazpět.

 

HUDBA:

DOMINIKA, HRNEK a další

  

Programy starších Ozvěn - Jarních i Podzimních - najdete v sekci Historie.