Jaroslav Bouzek – Zanzibar

Exotické pláže lemované palmami, podmořský ráj, vůně koření a směs arabské a africké kultury. To je jen několik z mnoha zážitků, které si můžete odvézt z tohoto překrásného ostrova, a na které jsou turisté z celého světa lákáni nemála cestovními kancelářemi. Nejsou to ale ani zdaleka jediné zážitky, které na vás na Zanzibaru čekají. Pokud otevřete oči zůstanete stát v němém úžasu nad tím, jak zde lidé žijí a jakým problémům dnešního světa musejí čelit. A jistě si při pohledu na dnešní životní podmínky v minulosti bohatého ostrova napadne jediná otázka. Proč?

Zdálo by se, že Zanzibar je ráj na zemi. Ano, dalo by se to tak říci. Pokud sem přijedete jako většina turistů s organizovaným zájezdem, strávíte dovolenou v resortu a maximálně vyjedete na některý z organizovaných výletů, pak budete jistě vzpomínat na svoji dovolenou jen v superlativech. A to, že po cestě z letiště do resortu vidíte kolem cesty nepořádek, velmi skromné příbytky místních obyvatel a vůbec všeobecnou chudobu považujete vlastně za všeobecný kolorit. Vždyť jsme v Africe! Já se nicméně vždy snažím podívat se malinko pod slupku všednosti. Snažím se nahlédnout pod pokličku života běžných lidí a i zde na Zanzibaru se mi to podařilo. Seznámili jsme se blíže s jedním z kluků, kteří každý den na pláži nabízí turistům mnoho výletů a různých aktivit. Několikrát jsme s ním velmi tvrdě vyjednávali o ceně, což mají místní velmi rádi a považují si za čest, pokud jejich nabídku hned napoprvé nepřijmete, ale vždy jsme jeho služby využili. Po několika dnech nás pozval k sobě domů na oběd. Zároveň nás provedl celou vesnicí, což byl asi nejsilnější zážitek, který jsem si ze Zanzibaru odvezl. A tady se vracím k úvodní otázce. Proč?

I mne tato otázka napadla. Ale o tom až později. Zanzibar mne lákal, asi jako mnoho jiných cestovatelů, díky své historii a také díky zajímavé směsici různých kultur, ze kterých vyrostli dnešní obyvatelé tohoto ostrova. Nebo spíše ostrovů, protože Zanzibar je souhrnným označením pro dva ostrovy ležící u východního pobřeží Tanzanie. Zanzibar je dnes zcela autonomním územím a spolu s pevninskou Tanganikou tvoří jednotný stát Tanzanie. Autonomie je jasně patrná na každém kroku a pokud zapředete rozhovor s místními lidmi vysmějí se vám v případě, že projevíte neznalost tohoto faktu. Zanzibar má svého prezidenta a také sněmovnu. A místní obyvatelé jsou na to právem hrdi.

Stone Town jak se dnes říká historické části hlavního města Zanzibaru je skutečným skvostem. Je místem nesmírného historického a kulturního významu a můžete zde spatřit zvláštní mix evropských, arabských, indických a perských architektonických prvků. Nebudu se zde rozezpisovat o historických souvislostech, za kterých se po dlouhý čas utvářelo toto jedinečné místo, ale i dnes na vás Stone Town dýchne atmosférou dob již dávno minulých, kdy zde sultáni vládli pevnou rukou a ostrov vzkvétal díky obchodu s kořením a otroky. Stačí se jen krátce projít několika úzkými uličkami. Připravte se na to, že budete mnohokrát osloveni místními muži, kteří se vám spolu se svým typickým pozdrave "jambo jambo" budou snažit nabídnout něco ze svých služeb či výrobků. Není to ale nikterak obtěžující, je to vždy s úsměvem a mnohdy stačí pouhý náznak nezájmu, abyste se takové nabídky zbavili.

Na Zanzibar se ale jezdí především za odpočinkem. Také já jsem neváhal a zamířil na východní pobřeží, kde jsou údajně pláže nejhezčí. Jsou, to mohu opravdu potvrdit. Pokud je vaším jediným cílem lehátko na pláži, případně u hotelového bazénu, pak vězte, že nebudete zklamáni. Zanzibarské slunce prakticky celoročně dopřává návštěvníkům příjemné podmínky a hotelové resorty jsou na vysoké úrovni. Pokud stejně jako já holdujete šnochlování a potápění je Zanzibar opravdu fantastickou lokalitou s úžasnými podmínkami pro vyznavače podvodních zážitků. Každý den sice oceán ustupuje vlivem odlivu až stovky metrů od pláže, ale místní šikovní muži vás za patřičný poplatek vezmou loďkou na místa, kde se zaručeně nebudete nudit a užijete si skvělý den. Velmi zábavné je také sledovat místní rybáře, kteří každý den ráno vyplouvají na oceán na svých typických loďkách s ručně šitými plachtami.