Aljaška a Yukon - Martin Lipina a Ondra Kubát

Cestovatelská projekce s autorskými filmy nás zavede na místa spjatá se zlatou horečkou a opředená fascinující historií. Dobrodružný osud nás zavede do divočiny národního parku Kluane a Denali i na poloostrov Kenai. Splujeme řeky Klondike, Fortymile a necháme se vysadit daleko za polárním kruhem na severu Aljašky v pohoří Brooks Range, odkud vede jediná cesta do civilizace - 800 kilometrů po řekách Sheenjek a Yukon...

Martin Lipina vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, obor zoologie. Aktivně se věnuje horské turistice a vodáctví. Tři roky žil v kanadském Vancouveru. Dvě léta strávil v kanadské a aljašské divočině, kde splul na kánoi a kajaku přes 3000 kilometrů po opuštěných řekách. Na kánoi po řece Wind a Peel v roce 2010, na řece Sheenjek v roce 2013 a Snake 2015 se dostal až vysoko za polární kruh.

V roce 2015 vydal cestopisnou knihu Na sever ze své první dobrodružné výpravy. Pravidleně přispívá cestovatelskými a vodáckými články do řady českých periodik (Outdoor, Svět Outdooru, Hydromagazín, Magazín Koktejl, Xantypa). V Česku se snaží popularizovat mladý vodácký sport – packrafting. Jeho filmové cestovatelské příspěvky najdete na www.youtube.com pod zadáním slova LIPIFEST.

 

Ondra Kubát se narodil v roce 1985 v Ostravě, vystudoval nábytkový design na Mendelově univerzitě v Brně a usadil se v Praze, kde pracuje jakožto produkční v kreativní reklamě. Od malička se rád pohybuje v přírodě, kde vyhledává nejen dobrodružství v podobě adrenalinových sportů, ale také klid od všedních dní, svobodu a prostor pro vlastní duševní meditaci.

Ondra je hyperaktivní sportovec, má rád kolo, lyže, vodu, hory i doly, kempování a sezení u táboráku. Dva roky prožil v kanadském Vancouveru, kde pracoval a plně využíval lákadel tamní nádherné divočiny. Splul zde řadu divokých řek, lyžoval a lezl po horách. Procestoval západní pobřeží USA, Kanady i Aljašku. Tuto část světa si zamiloval a nutí ho stále se do ní vracet při podnikání nových expedic.