POBALTÍ : Litva, Lotyšsko, Estonsko. Proč vlastně ? - RENÁTA MOSKALOVÁ

Mou nejoblíbenější knihou v dětství  byl Kapesní atlas světa a Autoatlas ČSSR, který jsme pravidelně pročítali s tátou. Vystudovala jsem SPŠ Stavební, kdy mě bavily hodiny architektury, zejména architektonických stylů a historických památek. Od toho se odvíjely naše prvotní cesty s manželem, Středomoří, čili Řecko, Itálie, Španělsko. A pak  to přišlo - Thajsko, Mauritius, Indie,  Vietnam, Peru, Bolívii, Mexico, Guatemalu, Belize,  z afrických zemí  zelený Gabon, Súdán, překrásnou Namíbii, která se stala mou srdcovou záležitostí,   či divokou Botswanu. Zavítali jsme  přes Hong Kong až na Nový Zéland, kde jsme si v závěru cesty užili adrenalinu při sky walk nebo jump z aucklendské věže a léto prožili na severním Kypru. Následoval turismem nedotčený Balkánský poloostrov s hlavním cílem: Albánií, a  na Vánoce 2016 úžasná Kuba. Přestože jsem "letní a teplý typ"  rozhodla jsem se letos vyrazit na sever, do Pobaltí.

Vzhledem k tomu, že jsme s manželem oba zaměstnaní, musíme naše cesty plánovat. Dle cílové destinace se snažíme buď cestovat místní hromadnou dopravou, v rámci úspor, nebo si zapůjčit motorku, auto a o náklady se podělit se spolucestovateli.  To se  nám  vesměs daří. Přes internet jsme již měli možnost poznat  mnoho skvělých lidiček,  podělit se o náklady a poznat kousek světa.  Po Evropě to zatím zvládáme našim Focuskem. Máme v oblibě jak památky a přírodu, tak poznat život místních lidí a  odpočinout si třeba  při šnorchlováni či potápění  v moři, neuškodí ani nějaký ten adrenalin nebo okusit místní jídlo.

POBALTÍ:  Litva, Lotyšsko, Estonsko. "Proč vlastně ?"  Ptali se mí přátelé a známí. "No a když už budeme tak daleko, proč si neodskočit do finského hlavního města Helsinky", dodala jsem.

4874 km rovinou a lesem, loukami i polem, městy a vesničkami. Navštívili jsme hrady, zámky, mnoho kostelů, šli jsme po naučných stezkách, vylezli na majáky i rozhledny, slezli do hladomorny, kde jsme našli ........ obyčejnou latrínu.  Vyzkoušeli jsme báječné místní jídlo i pivo. Houby jsme nehledali, ale zakopávali o ně. 9 x jsme se nalodili a vylodili, svezli se lanovkou, na ruském kole, nocovali jsme ve 4* kempu, v poli, na louce, v lese i  u bývalého JZD.

Naším heslem je:
minimalizovat náklady, maximalizovat zážitky, vše ovšem bezpečně a užít si, co to jde.

www.cestovani.nafoceno.cz,     E-mail: renmos@seznam.cz