úterý 26. 11. Ozvěny v cENTRU VOLNÉHO ČASU Poruba, vIETNAMSKÁ UL.

JAPONSKO - Jan Kudla

Japonsko - země nejen vycházejícího slunce Tisíce podob země tisíce ostrovů. Putování po Japonsku, skryté krásy i vyvrácení mýtů. O tom všem při povídání s Jan Kudlou - předsedou Česko-japonského kulturního centra.

 

Česko-japonské kulturní centrum

Česko-japonské kulturní centrum vzniklo v červenci r. 2016 za podpory Velvyslanectví Japonska v ČR, Moravskoslezského kraje a v nemalé míře odborníků na Japonskou kulturu.

Iniciátory vzniku centra jsou členové klubu SKP Aikido Ostrava, kteří v minulých letech opakovaně pořádali charitativní akci Slavnosti bojových umění pro Nadaci policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni a do dnes se těší obrovskému úspěchu z realizace festivalu Japonské dny v Ostravě, který se uskutečnil v roce 2015.

Právě tyto festivaly vedly k myšlence založení Česko-japonského kulturního centra. Členy centra spojuje velký zájem o Japonsko a jeho kulturu v širokém měřítku a rádi by se o své poznatky, znalosti a informace podělili se všemi, kdo o ně mají zájem.

Hlavním cílem centra je především poskytovat široké veřejnosti adekvátní informace týkající se japonské kultury, sdružovat skupiny zájemců o tuto kulturu, pořádat kulturní akce s japonskou tematikou či vzdělávací workshopy, semináře a kurzy pro veřejnost, ukázky japonských bojových umění a mnoho dalšího.

Centrum se snaží poskytnout co nejširší okruh témat tak, aby si každý mohl vybrat oblast, která ho nejvíce zajímá.

Jan Kudla

Již od útlého věku se věnuje studiu bojového umění japonského původu. Jako předseda Česko-japonského kulturního centra se podílí na realizaci festivalu Japonské dny v Ostravě, který každoročně přiláká tisíce zájemců. Japonsko navštívil již několikrát, pracovně i za poznáním. Japonsko se tak stalo jeho druhým domovem.  Japonci o něm tvrdí, že je Japoncem, který se narodil v Evropě. Sám sebe označuje za Japanofila. "Není to již práce, ale vášeň."