Tříletá cesta na kole a v kajaku kolem světa - Matěj Balga

ZPĚT NA PROGRAM

Na začátku byla jedna dívka, zlomené srdce, vážná nemoc a kolo z bazaru. Vybral 800 dolarů a vydal se hledat ztracenou lásku a léčit rány tam, kde ožívají romány Jacka Kerouaca. Hedvábnou stezkou projel Evropou a Asií, pracoval v čínském baru, projel pod polární září Aljašky a Yukonu, stal se bezdomovcem v San Franciscu, vyzval neprostupnou džungli Darién, na nafukovacím člunu přeplul Karibské moře z Panamy do Kolumbie, ztroskotal a přišel o všechno, aby začal zase znovu a proplul Amazonskou džunglí od Pacifiku až k Atlantiku a nakonec projel Saharou až zpět k břehům Evropy.

Matěj Balga (*1990)

Matěj se narodil v Hodoníně. Po ukončení střední školy procestoval na kole část Evropy. Svět ale chtěl poznat mnohem více.
V roce 2014 se vydal ze svého rodného města na svoji cyklistickou výpravu po Hedvábné stezce. Původně si myslel, že dojede do Jižní Koreje, ale upravil kurz na Čínu a začal žít život na cestě. Osmiměsíční cesta mu však k nalezení sama sebe nestačila, a tak přeletěl na americký kontinent.

V kajaku se totiž rozhodl následovat cestu španělského conquistadora de Orellany, který jako první splul Amazonku až k moři. Kromě spacáku, hamaky, solárního panelu si také vzal housle. Na ně hrál po nocích v džungli, aby mu nebylo smutno.

„Je to jako cestovat časem – stejně jako on jsem vyrazil z Guayaquilu do Quita, překonal Andy, sjel do džungle a teď se plavím nepředstavitelně obrovským pralesem po největší řece, jakou jsem kdy viděl. A hory, řeka a prales, ty jsou i po pěti stech letech pořád skoro stejné. No není to fascinující?“

Z Aljašky doputoval až do Jižní Ameriky. Následně přiletěl do Afriky a přes Saharu se vrátil zpět k břehům Evropy.

„Kromě nekonečného bohatství zážitků cesty také poskytují moji duši tolik potřebnou samotu a odloučení, ve kterých nacházím odpovědi na palčivé otázky bytí“

Chcete se dozvědět jaké to je vrátit se domů po 1068 dnech? Jaké je to ujet 25 000 km na kole a 2000 km na kajaku? Tak sedněte s Matějem na kolo a dobrodružství může začít. Společně s ním procestujete 5 kontinentů a podíváte se do 42 zemí. A připravte se, čeká vás i ztroskotání v Karibském moři.

ZPĚT NA PROGRAM