zpět na program

Jan Evják - Na kole střední Amerikou

Mexiko, Belize, Guatemala, San Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostarika a Panama. Půlroční cesta střední Amerikou.

 
 Svérázný cyklista nakonec najel 4289 kilometrů tropickou Střední Amerikou. Ponořil se do historie Mayů, vyšel na sopku, projel tropické pralesy a potopil se pod hladinu Karibského moře. A napsal o tom skvělou knihu Svět skončil, tak jsem jel.

Tajemná země

Guatemala je magická země. Můžete se ponořit do historie Mayů, procházet se po horách, zažijete neuvěřitelně pestré trhy, trochu apatické domorodé obyvatelstvo a tisíce dalších věcí, které vám vezmou dech, ať už svou krásou či nebezpečím. V tom horším případě vám ale dech z plic nemusí vzít jen nepopsatelná krása přírody, ale také gangy ozbrojených a všeho schopných zločinců. Zločinnost je zde na denním pořádku, ať už se jedná o únosy, ale hlavně vraždy. Na vraždy je Guatemala se sousedním  Hondurasem opravdu „libová“. Vyšetří se ročně jen pět procent (u nás je číslovka na 90%), policajti jsou jako štvaná zvěř a v hlavním městě na ně gangy pořádají zřejmě hony, jak můžete soudit z místních novin Nuestro Díario. Není jediného dne, kdy by nedošlo k úmrtí policisty či vojáka. Korupce je také na denním pořádku a jen pro dokreslení: Policie měla za krátkou dobu čtrnáct ředitelů, jeden z nich byl zbaven funkce potom, co si přivlastnil drobný obnos tři sta tisíc dolarů z drogového zátahu. Nechejme ale ksindl ksindlem a přejděme k zajímavějším věcem... ( ukázka z knihy Svět skončil, tak jsem jel).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jan Evják 

 

Jan Evják

Ročník 1983, vystudoval VOŠL Trutnov. Od dětství má silný vztah k přírodě, původní výlety do Beskyd a Javorníků vystřídaly posléze treky v blízkých pohořích. Prošel slovenské, ukrajinské a rumunské Karpaty, ale třeba také východní Pyreneje či pohoří Norska. Procestoval také několik zemí Jižní Ameriky, na kole projel Střední Ameriku, ale také třeba Norsko.Nemá vyhraněný styl, rád kombinuje treky s návštěvou zajímavých historických míst či se svéráznou architekturou. V České republice patří mezi jeho oblíbené hory Beskydy, ve kterých se pohybuje pokud možno na kole. Mezi jeho koníčky patří také historie, zejména se zajímá o sestřelené či havarované letouny z období druhé světové války. Články nejen na toto téma publikoval v MF Dnes nebo na serveru detektorweb.cz. Nyní také občasný přispěvatel Trekingu. Reportáž z Nikaraguy z tohoto webu čtěte ZDE.

 

 

 

 

Jan Evják