balkan busikem stereoskopicky(3D) - marek audy


Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Kosovo, Černá Hora, Chorvatsko, Albánie, dokonce i kousek Řecka to vše jsou balkánské země. 

Legendárním VW busem T3 projedeme během 20-ti cest jen některé.Nepřístupné kaňony, vysoké hory, hluboké propasti, tajemné jeskyně, divoké řeky, pohostinní lidé.

Ale také etnické čistky bulharských Turků, anexe Kosova a zájmy USA, co je to Republika Srbská, největší exody v moderních dějinách Evropy, skupování půdy Saudy, albánský problém v Makedonii.

Marek Audy  *1969

Vystudoval VUT Fakultu strojní v Brně, ale zaměstnání projektanta velmi rychle opustil. Se speleologií se setkával od dětství a pod vedením svého otce začal ve svých 15 letech i s podzemním fotografováním. Dnes je jako fotograf jeskyní znám po celém světě. Ve volných chvílích jezdí třeba na kajaku a mimo klasické fotografie se věnuje také stereoskopii. Je zakládajícím členem Stereoskopické sekce Technického muzea Brno a vedle stereoskopických leteckých a podzemních snímků se začal věnovat také 3D filmu a stereomakrofotografii s makroboxem vlastní konstrukce.

Objevy prý mohou být dílem náhody. Marek jim však chodí poctivě naproti. Největšího ohlasu se dostalo těm venezuelským. Spolu s dalšími venezuelskými, českými a slovenskými jeskyňáři tam objevil jeskyně, o kterých ani v prvních letech třetího tisíciletí neměl svět tušení. Na stolových horách Roraima a Chimantá byl díky několika jejich výpravám popsán celý unikátní podzemní svět - ohromných prostor jeskynních systémů v křemenci. Stejně tak dokumentoval speleologické expedice zkoumající nejhlubší jeskyně Balkánu nebo objev nejdelší jeskyně v soli v Íránu. Nadále se aktivně věnuje výzkumu jeskyní Moravského krasu, kde se stal např. spoluobjevitelem jeskyně Suchdolský ponor. O kterých napsal několik knih. Cenou Egona Ervína Kische byla oceněna kniha Brány do Ztraceného světa (Jota, 2008).