Skotsko

KTERAK ANGLIČAN A ČEŠKA PUTOVALI PO SKOTSKU A OSTROVĚ SKYE - Karolína a Adam Snellgrove

 

Čarokrásné a tajuplné, ale také nehostinné, odlehlé i bičované větry a deštěm. Takové přívlastky většinou čteme v bedekrech o Skotsku a jeho ostrovech. Jak jsme já a můj anglický manžel* poznali na vlastní kůži (doslova!), všechny jsou pravdivé.

Loni na podzim jsme podnikli naši již třetí cestu do této nespoutané země, kterou jsme si oba zamilovali (Adam s trochu střípajícími zuby, neb středověké anglicko-skotské války má v rodové paměti). Po prozkoumání civilizovaného jižního a středního Skotska jsme se tentokrát vydali na drsnou Skotskou vysočinu a ostrov Skye v souostroví Vnitřní Hebridy.

Protože jsme oba historici, nechali jsme k sobě promlouvat příběhy klanů na hradech Eilean Donan a Dunvegan, v údolí Glencoe, na skaliscích Storru, u jezera Loch Ness i na bojišti Culloden. Nevyhnutelně jsme také narazili na stopy Harryho Pottera. Nalejte si whisky, oblékněte rodový tartan a přijďte si poslechnout pár historek z naší cesty. Slàinte Mhath!

* hovořící plynně česky

Karolína Snellgrove (* 1996)- rodačka z Karviné, vystudovala historii na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Půl roku strávila i s manželem na univerzitě v anglickém Leicesteru. V současnosti pracuje jako kurátorka fotoarchivu Národního muzea a novinářka pro idnes.cz. Pravidelně přispívá mj. do rubriky Cestování. Je nadšená amatérská fotografka. Miluje Velkou Británii a ráda tahá manžela po všech koutech Evropy. Sní o poklidném životě ve vlastním domečku na anglickém venkově.

 

Adam Snellgrove (* 1993) - narodil se v Praze do anglicko-české rodiny, při studiu historie na Karlově univerzitě se seznámil se svou budoucí ženou. Má za sebou kariéru rozhlasáka a novináře, v současnosti pracuje jako senior manager ve Wargamingu. Více či méně dobrovolně se nechá tahat po všech koutech Evropy a taktéž sní o domečku na anglickém venkově. Oči mu nejvíce září štěstím, když může hrát s manželkou deskovky.