Stopem přes celou kanadu až na aljašku - david moravec

STOPEM PŘES CELOU KANADU

David Moravec (*1977) alias Paddling Tramp: Vodák, tramp a dobrodruh

Mé cestování stopem nebylo nikdy příliš plánované ani důkladně připravované. Většinou jsem měl jen směr, komunikační schopnosti a hlavně určitý druh naivity, kterou dnes s odstupem času hodnotím jako hloupost :). Nicméně jsem se díky této hlouposti dostal do zajímavých míst a poznal různé země z jiného úhlu než běžný turista. S řidiči jsem vedl zajímavé rozhovory na různá témata a dozvěděl se opravdu mnoho.

Takže toho vůbec nelituju.

V roce 2001 jsem projel sám stopem celou Kanadu od východu na západ a objel Aljašku (15 200 km, 39 dnů). Poznal jsem spoustu lidí, projel se na kánoi s učitelem dějepisu a potomkem ukrajinských přistěhovalců.

Navštívil jsem eskymáckou vesnici, do které mě vezli několik dnů Indián a Eskymačka (Ernie a Rita). Rita mi vyprávěla o svém dětství, kdy ji odebrali z rodiny a přidělili ji psí známku s číslem. Ernie a Rita kouřili celou cestu trávu a byla s nimi velká sranda.

Také jsem cestoval pár dnů do Dawson City s veteránem z Vietnamu, který chtěl najít zlato na snubní prsten. Přes Manitobu mě vezl bývalý Hobo, který byl v šoku, že tento pojem znám z trampských písniček. Za polárním kruhem mě vezli v karavanu němečtí manželé, paní se svěřila, že její otec byl vysoce postavený představitel SS...

Takže bylo s každým řidičem opravdu hodně témat k diskusi a samozřejmě všudy přítomná a nádherná příroda. Snad se mi to povedlo trochu zachytit na diapozitivech a příbězích, které budu vyprávět.