Nový Zéland a Tasmánie - Miroslav Jurosz

 

* po stopách ptáka kivi a tasmánského čerta  * rok na druhé straně zeměkoule  * rok práce u kiwis * dovolená u tasmánského čerta *  restart hlavy/kariery na Zelandu a dovolená dodávce na Tasmánii

NOVÝ ZÉLAND A TASMÁNIE OBYTŇÁKEM – Miroslav Jurosz
Všecko jednou končí, tedy i mé, téměř 15ti měsíční, dobrodružství.
Při odletu jsem o NZ věděl, že je tvořen 2 ostrovy, existují 2 města Auckland a Christchurch, pobíhá zde víc ovcí než obyvatel, sbírají se tu jablka a mají stezky po horách. Původní plánovaný návrat domů byl prosinec 2014.
Jak to dopadlo?
Mají více než 2 města (a spoustu vesnic se odvažují tak i nazývat), jablka jsem nesbíral, plány jsem x-krát změnil, potkal spousty lidí z různých zemí, naučil se řídit vlevo, řídil bagr, zkusil si jízdu stopem, spaní v autě a viděl tisíce ovcí.
Kiwi ptáky jsem nikde neviděl (ale cedule, ať je nepřejedu, jsou za každou zatáčkou)....
Domů jedu až nyní. Při balení věci jsem se dostal na 15 kg (vše, co jsem si dovezl, snad krom NB, zubního kartáčku a bundy, se vyhodilo nebo vyměnilo za nové).
Zavazadla váhu shodila, avšak u mne je to spíše naopak...asi v tom budou mít prsty místní čokolády, které žeru po kilech
Po cestě z Nového Zélandu mě čekal kratší výlet do Tasmánie.
Proč Tasmánie? Protože z ČR by se mi už tak daleko asi nechtělo a Austrálie by byla určitě na déle než 2 týdny.
Při vyrčení Tasmánie si většina lidi vybaví tasmánského čerta. Byl jsem na tom obdobně.
Tentokrát jsem letěl s Anet. Vyrazili jsme v červnu, což je off peak season a ceny jsou o poznání níže. Proto jsme si také mohli dovolit půjcit sleepervan na celých 14 dní a tím vyřešit veškeré spaní. Což při rozloze obdobné ČR a 20x menším počtu obyvatel, je šťastnější volba, než si hledat ubytování každý den v kilometry vzdálených vesnicích.
V Tasmánii jsem chtěl vidět dvě věci, které se mi splnily. Ano, umím byt nenáročný
Celkově jsem o tomhle ostrůvku moc nevěděl. Možná lepší než vědět vše a pak být zklamaný, že jsem něco nestihl.
Tassie mne nadchla, přestože jsme cestovali formou hop-on, hop-off. V autě jsme strávili přes 40 hodin a ujeli okolo 2000 km, ale stálo to za to.
 

Australané často přirovnávají Tassie k Novému Zélandu. Z toho jsem měl menší obavy, protože ze Zélandu jsem se zrovna vracel. Ale musím říct, ze Tassie byla lepší. Minimálně v ohledu fauny. Je zde pořád živo, všude klokani, občas vombati a další, které jsem nerozeznal. Zéland nabízel jen ptáky, tučňáky a lachtany.
I v zimě je hodně co vidět. Nevýhodou je sice teplota a brzké stmívání, ale je méně turistů a pronájem auta byl výrazně levnější než v sezóně.
Na kolik nás to vyšlo na osobu? Bez letenek $1100 za 11 dni. Hodně nám ušetřilo auto, ve kterém se dalo spát prakticky kdekoli jsme zaparkovali. Jídlo jsme si dělali sami, ale v nákupech se neomezovali, hlavně co se čokolád týče.
Pokud má někdo rád přírodu a přemýšlí o Tasmánii, tak mé hodnoceni je 10/10. I díky menší velikosti a méně rozvinutému turismu vyhrává nad Zélandem.