zpět na program

MAREK AUDY EXPEDICE AKOPÁN (VENEZUELA) 

Stereoskopické 3D promítání Expedice Akopán.

Historicky první expedice do neprobádaných míst neznámé stolové hory Guayánské vysočiny. 

Spektakulární krajina – Masožravky – Dramatické zážitky – Domorodci – Venezuela a její současný život – Delta Orinoka

Expedice Akopán, Venezuela

Koncem roku 2015 se nám podařilo zorganizovat speleologickou expedici na dosud neprozkoumanou část stolové hory Akopán v masivu Chimantá ve Venezuele. Zkoumali jsme jeskyně a propasti v severní části Akopánu, v místech, kde před námi dosud nebyla žádná vědecká výprava. Po letech jsme se znovu stali pionýry v odhalování a poznávání stolových hor Guayánské vysočiny.

Nejdelší jeskyně Cueva Monika byla nalezena v 220 m hluboké propasti. Subhorizontální chodby jsou místy protékané tokem a mají délku 1,2 km. Podzemní řeka se tratí v nízkém písečném sifonu.
V Cueva Blanco-rosa byly odebrány vzorky  vrstvy bílých jílů.

Vedle členů ZO 6-17 Topas ČSS se na výzkumu podíleli také jeskyňáři ze Slovenska Lukáš Vlček, Zolo Ágh a Kamila Hrúzová.
Součástí výpravy byl i specialista na řasy Hanys Kaštovský z Českobudějovické univerzity. Věnoval se hledání nových druhů sinic a objasňování jejich migrace mezi jednotlivými stolovými horami i biotopy pod nimi.

Expedici se nevyhnula tragická nehoda. Při leteckém transportu materiálu a expedičníků zahynul náš dobrý přítel pilot Octavio Colson, když se krátce po startu z Pemonské vesnice Yunék pod Akopánem zřítil se svým letadlem.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 MAREK AUDY. Vystudoval VUT Fakultu strojní, ale zaměstnání projektanta velmi rychle opustil. Se speleologií se setkával od dětství a pod vedením svého otce začal ve svých 15 letech i s podzemním fotografováním.

 Dnes je jako fotograf jeskyní znám po celém světě. Ve volných chvílích jezdí třeba na kajaku a mimo klasické fotografie se věnuje také stereoskopii. Je zakládajícím členem Stereoskopické sekce Technického muzea Brno a vedle stereoskopických leteckých a podzemních snímků se začal věnovat také 3D filmu a stereomakrofotografii s makroboxem vlastní konstrukce. https://audy.speleo.cz