APPALAČSKOU STEZKOU ZA 97 DNÍ - Petr Kosek

Appalačská stezka je nejstarší a nejpopulárnější dlouhá turistická trasa v USA. Její tradice sahá do 20. let minulého století a bílá značka se v Americe stala symbolem dobrodružství. Na první pohled jde o nejlehčí z trojice nejdelších světových pěších tras - výborné značení, nadmořská výška jenom párkrát přesáhne 2000 metrů, každých 15 kilometrů jednoduchý přístřešek pro přenocování, snadné zásobování a možnost zaskočit si téměř každou druhou noc přespat do civilizace. Trasu dlouhou 3500 km vedoucí východem Spojených států se ročně pokouší zdolat tisíce lidí.

Přesně tohle všechno Petra Koska vždycky odrazovalo. Nakonec se ale rozhodl, že nad nejslavnějším trekem USA nebude ohrnovat nos a po absolvování obou těžších tras ze slavné trojice se do něho pustil. A mohlo to být jednoduché, kdyby letos východ USA nezažil netypicky chladné jaro s pěti sněhovými bouřemi... Kdyby měl víc času a šel celou vzdálenost obvyklých 5 až 7 měsíců namísto třech... Kdyby šílené převýšení nedevastovalo jeho kolena... Kdyby stezka byla stezka a ne hromady kamení, bažiny a potoky... Kdyby nenechával všechny nové přátele rychle za sebou... Na kdyby se nehraje a skutečnost byla intenzivní, náročná a nakonec i krásná! Přijďte na přednášku nasát atmosféru appalačské stezky a všech báječných bláznů, které k sobě vábí.

Petr Kosek (1979) je zakladatelem konceptu NALEHKO. Více na www.nalehko.com

Je prvním Čechem, který získal tzv. Triple Crown za přechod tří nejtěžších amerických treků. Od dob studií aktivní lezec a cestovatel především po americkém kontinentu. Podnikl několik delších treků (Huayhuash, Torres del Paine circuit) a lehkých výstupů v Patagonii, Chile, Střední Americe a USA zakončených několika bigwally v Yosemitech. Když objevil dlouhé treky, podnikl téměř pětiměsíční 4200km dlouhý pěší průchod Pacific Crest Trail napříč nejvyššími pohořími na západě USA v roce 2012. Dalším velkým dobrodružstvím byl průchod 4500 km dlouhým Continental Divide Trailem po nejvyšších horách středem severoamerického kontinentu v roce 2016. Od mexické hranice po Kanadu - s manželkou, namísto svatební cesty. Dlouhodobě pobýval v USA a často vyrážel do hor.