DÁNSKO - FENOMÉN HYGGE - SYLVA BAJEROVÁ

 
Spíše než na přednášku vás zvu  na společné povídání o hygge v poklidné atmosféře. 

HYGGE  je dánské a norské slovo, vyjadřující pohodový přístup k životu, spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku.

Dánové vymysleli nejen stavebnici lego , ale taky životní styl  hygge. Pod slovem hygge si můžeme představit (těžkou) pohodu, pocit štěstí a spokojenosti , kýčovitý západ slunce anebo společně vypitá piva  při fotbale. V posledních letech tento fenomén hýbe celým světem. Knihkupectví mají  regály přeplněné knihami o šťastném způsobu života, poslední večerka na vesnici pochopila, že svíčky jsou důležité nejen na Dušičky, v našich obývácích se objevují barevné polštáře, minilampy  a chlupaté deky. Objevíme i my svoji českou hygge? Anebo je to vše jen marketingový tah a i v dánském království se tak spokojeně nežije? 

O mně: Žila a pracovala jsem několik let v Dánsku. Aby mi Dánové  nechyběli po mém návratu, stala jsem se průvodkyní. Pokud neprovázím Skandinávce u nás, provázím v Norsku, cestuji někam, kde je v zimě teplo, vídám se se svými přáteli , popíjím víno a užívám si hygge života.