Vodácký sjezd Grand Canyonu v USA - Petr Goldmann

Colorado (anglicky Colorado river, španělsky Río Colorado) znamená Barevná řeka. Je to řeka na jihozápadě Severní Ameriky převážně v USA, kde protéká státy Colorado, Utah, Arizona, Nevada, Kalifornie. Dolním tokem zasahuje do Mexika. Povodí má rozlohu 635.000 km2. Je dlouhá 2.740 km.

My jsme v březnu 2017 na třítýdenní výpravě spluli jedinečných 450 km řeky protékajícím Grand Canyonem.

Vše začalo plánováním výpravy v roce 2015, kde jsme dali dohromady napříč celou republikou partu vodáků na rafty i kajaky. Dostat se na Colorado nebylo až tak jednoduché, rok před akcí jsme museli zažádat o permity, které se losují na záčátku zimy. My jsme měli štěstí! Výsledkem losování nám byl vylosován a přidělen březnový termín, který jsme s radostí akceptovali. Od té doby probíhaly přípravy na výpravu - nákupy letenek, koordinace logistiky, plánu akce a následného programu.

Zajímavé střípky z akce:

Mezi úvodní informace patřily zejména ty, kde v březnu na daném místě pod přehradou, neprší a je relativně teplo, protože poušť. První den jsme měli štěstí, v noci pršelo, následně do rána déšť zmrznul. Úvodní noc byla obzvlášť vydařená a pro všechny velmi intenzivním zážitkem.

Na vodě probíhala dokonalá symbióza mezi rafťáky a kajakáři. V rámci obzvlášť vypečených peřejí někdy rafťáci zachraňovali kajakáře, někdy kajakáři zachraňovali rafťáky. Mnohdy se vyplatilo i obkroužit na lodi vracáky pod peřejema, po vyklopivší skupinách američanů jsem sem tam našli nějaké to pivo, jednou jsme našli i několik basketbalových míčů - což bylo pro nás jasným důkazem toho že jedna z výprav byla složená i z basketbalistů.

Vykonávaní potřeb byl vždy velmi intenzivní zážitek. Vše tekuté šlo pěkně do řeky, vše pevné šlo do bedýnky. Bedýnka to nebyla jen tak nějaká obyčejná. Byla to speciální bedýnka! Na ní jsme přimontovávali prkýnko, a která se po následném hermetickém uzavření převážela i s veškerou naši náplní sebou na zásobovacím raftu. Bedýnka musela být umístěna každý den službou vykonávajících dvou vodáků vždy tak, aby si uživatel při sezení na oné bedýnce dokonale vychutnával na diskrétním místě většinou za skálou nebo šutrem - ranní rozbřesk a východ slunce. Součástí byl i toaletní papír a dezinfekční zásyp modré barvy, který plnil spíše dekorační účinek. O tom, jestli byla bedýnka obsazena nebo volná - sloužilo signalizační pádlo. Pokud pádlo stálo, bedýnka byla obsazená. Průser nastal, když někdo z nás pádlo zapoměl položit. Za celou akci skupina 16ti vodáků naplnila za necelé tři týdny - tři bedýnky. S bedýnkou jsme zažili spoustu srandy, bez ní by to ani nešlo... byla to naše WC bedýnka.