REŽISÉR NA CESTĚ - Jaroslav Jindra

Režisér a scénarista populárního cestopisného cyklu České televize "Na cestě" navštívil 127 zemí světa a natočil desítky filmů. Nahlédněte s ním nejen do zákulisí natáčení cestopisů.

Nejdřív objevoval svět jako turista, posledních osm let točí dokumenty pro pořad Na cestě. Jeho postřehy najdete také na stránkách Lidé a Země.

Režisér a dobrodruh Jaroslav Jindra: Vtipálek s kamerou, který objel celý svět

Byl jste vlastně téměř všude na světě. Podle čeho si vybíráte místa, kam se ještě vydáte?

Dnes už většinou jezdím pracovně a vybírám si místa něčím výjimečná. Pořad Na cestě natáčí několik autorů, ale za ty roky máme trochu rozdělená teritoria. Já jako jediný jezdím sám, jsem scenáristou, kameramanem i režisérem v jedné osobě. Mým cílem jsou obvykle místa, kam se nikomu moc nechce. Šalamounovy ostrovy, Kongo, zapadákov v Jižní Americe nebo Nigérie, kam normální smrtelník vůbec nepáchne. Nemám problém vydat se kamkoli a není téma, které by mě nezajímalo.

Je pro vás cestování droga?

Je to posedlost, jsem posedlý vnímáním světa, radostí z poznávání. A je mi naprosto jedno, jestli je to Jižní Afrika, nebo Zubří na Valašsku. Jsem nadšený z každé příležitosti, která mi dá možnost objevovat, co je ve vedlejší ulici. Už jako malý kluk jsem byl vždycky nejvíc bit za to, že jsem se odpoledne nechtěl vrátit domů, protože jsem pořád někde něco zkoumal.

Natáčení je pro vás taky droga?

V práci jsem možná jediný samouk a jeden kolega, profesor na FAMU, o mně jednou řekl: „Pošlete tam Jarouše, ten to natočí, protože neví, že to nejde.“ To mě myslím výstižně charakterizuje. Já si samozřejmě uvědomuji komplikace a limity, ale mé nadšení je příliš velké na to, abych to aspoň nezkusil, abych si nenašel cestu.

Zuzana Šprinclová11. září 2017