zpět na program

Pěšky z pláže na Kilimandžáro - aneb z Keni do Tanzanie přes 3 národní parky až na střechu Afriky 

Jeden známý horolezec kdysi řekl, že když si chcete horu opravdu užít, musíte zdolat celou její nadmořskou výšku. A tak se Tomáš  vydal na nezapomenutelnou cestu, kdy za 3 týdny ušel 406 km, šel z keňské pláže Diani Beach, přes 3 národní parky s celkovým převýšením 5 895 m, jen v doprovodu svého masajského přítele.

Už to bude skoro 10 let, co jsem poprvé navštívil Afriku. Tehdy jsme s kamarádem hledali exotickou dovolenou a právě Keňa upoutala naší pozornost. Tato dovolená převrátila můj život vzhůru nohama.  Postupem času jsem se do Keni vracel čím dál častěji a nakonec jsem tam strávil s přestávkami několik let na nejkrásnější africké pláži Diani Beach v Keni.

Procestoval jsem Keňu několikrát křížem krážem, zpočátku jako turista. Navštívil jsem většinu nejzajímavějších turistických míst v okolí. Mezi ty nejvýznamnější patří asi pozorování horských goril ve Rwandě, výšlap na nejvyšší horu Keni, Mt. Kenya, navštívil jsem slavný kráter Ngorongoro v Tanzanii a několik měsíců jsem žil na Zanzibaru.

S přítelem na cestách

Přemýšlel jsem jestli takovou cestu zvládnu sám, jestli by nebylo veselejší mít s sebou parťáka. Přesto, že bylo pár zájemců, kteří se do toho chtěli pustit se mnou, nakonec jsem zůstal sám a postupně jsem se s tím smiřoval. Minulý týden jsem odletěl do Keni a prvních pár dnů jsem strávil přípravami v hotelu na Diani Beach. Za tu dlouhou dobu, kterou jsem v Keni strávil, jsem samozřejmě poznal spoustu přátel. Z některých se stali jen známí, se kterými se již moc nevídám, ale našel jsem zde i skutečné přátele na celý život.

Jedním z nich je Tipash, Masaj z vesnice Oltiyani v národním parku Amboseli. Poznali jsme se v baru Ushago u kulečníku v roce 2008. Později  v roce 2009, když mu kvůli tehdejšímu extrémnímu suchu vymřelo celé stádo krav, se na mne obrátil s dotazem, jestli nevím o nějaké práci. A protože jsme si v té době pronajali na Diani dům, kde jsem hledal ochranku, volba byla jasná. Tipash byl 2 roky náš noční hlídač. Postupem času se z nás stali přátelé.

Když už jsem byl v Keni na Diani Beach pár dní před začátkem výpravy, zvedl jsem telefon a zavolal Tipashovi. Tipash, tou dobou v Amboseli pasouc krávy, nadšeně zvedl telefon, zeptal se, kde jsem a jak se mi daří. Po tom, co jsem mu ve zkratce řekl, že jsem v Keni a co mám v plánu, ihned odvětil: "zítra přijedu na Diani a jdu s Tebou, nenechám Tě jít samotného". Všeho nechal a druhý den opravdu přijel. No a teď jsme na cestě již 4. den a máme v nohách asi 80 km a přírodní rezervaci Shimba Hills za zády. Čeká nás cesta dlouhá ještě zhruba 320 km, přes další 2 národní parky a na vrchol Kilimandžára.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tomáš Plánka je vášnivý cestovatel a milovník Afriky, ve které několik let žil a pracoval. Svou vášeň a nasbírané zkušenosti spojil s podnikáním a dnes je ředitelem cestovní kanceláře Go Afrika s.r.o., která se specializuje na zájezdy na míru do Keni a zemí východní Afriky. Zároveň působí jako průvodce na safari.

Tipash je hrdý, skromný, čestný Masaj. Miluje krávy a přírodu. Je znalec místní přírody a divoké zvěře a expertem na procházky na dlouhé vzdálenosti.