JAROSLAV BOUZEK - PERU

PERU - Na cestách s kondory
 

Země, kde jsou dodnes objevovány pozůstatky dávných civilizací, a která odedávna láká cestovatele a turisty z celého světa. To je Peru. Cestovatelská přednáška Jardy Bouzka o této tajuplné a krásné zemi je plná adrenalinu, dobrodružství, krásné přírody a fantastických památek. Pojďte se podívat, jak se žije v jižní Americe. Projedeme Národní park Huascarán s nejvyšší horou Peru a samozřejmě nevynecháme ani tajemné Machu Pichu. Zastavíme se krátce u jezera Titicaca, abychom stihli z výšky obdivovat tajemné obrazce v Nazce.


Peru skýtá pro cestovatele mnoho zážitků. Jednou z lokalit, které jsem si při jeho návštěvě nemohl nechat ujít, byl Národní park Huascarán. Ten je bohužel do povědomí českého národa zapsán neblahou událostí, při níž zahynula v roce 1970 celá výprava čtrnácti českých horolezců. Netušil jsem, že i pro nás bude Huascarán znamenat první zkoušku na cestě po Peru. 

Když jsem plánoval cestu do jihoamerického Peru, vůbec jsem netušil, jaká dobrodružství nás na tamějších cestách čekají. Věděl jsem, že to určitě nebude takové jako u nás, ale přece jen, pokud to člověk nezažije na vlastní kůži, tak neví.

 Už při samotném plánování cesty jsem udělal několik zásadních chyb. Možná jsem na úvod nezmínil, že jsme si chtěli v Peru půjčit auto a jezdit na vlastní pěst. Dělám to tak všude na světě. Auto mi propůjčuje určitou svobodu. Mohu jet, kdy já potřebuji, mohu si kdykoliv a kdekoliv zastavit, abych pořídil dobré fotky, a mohu jet kamkoli. Tedy většinou. Počítal jsem, že i v Peru budu moci jet kamkoli. To jsem se ale hrubě zmýlil.