KUBA Renata Moskalová

 

Renáta Moskalová,

 Jsem rok 1970 - za svůj věk se nestydím:-) naopak. Narodila jsem se a pracuji v Ostravě. Od dětství jsem s rodiči cestovala, zejména v létě pod stan, k moři,  nebo lyže. Mou nejoblíbenější knihou byl Kapesní atlas světa a Autoatlas ČSSR, který jsme pravidelně pročítali s tátou. Vystudovala jsem SPŠ Stavební, kdy mě bavily hodiny architektury, zejména architektonických stylů a historických památek. Nyní pracuji jako bytový technik.

Mým největším koníčkem je cestování a snem procestovat  a poznat co možná nejvíce zemí. Při našich cestách rádi využíváme pronajatého vozu nebo motorky, jelikož jsme svými pány. Máme v oblibě jak památky a přírodu, tak poznat život místních lidí a  odpočinout si při šnorchlováni či potápění  v moři, neuškodí ani nějaký ten adrenalin.

Naším heslem je:
minimalizovat náklady, maximalizovat zážitky, vše ovšem bezpečně a užít si, co to jde.

Cestovat jsem začala až s nynějším manželem. Nejprve klasické dovolené do středomoří s CK – Řecko, Itálie, Španělsko, pak  Thajsko. No a když jsme v Thajsku zjistili, jak je Asie levná, lehká a krásná,  začali jsme cestovat bez cestovní kanceláře, jen tak „na vlastní pěst“. Koupíme si levnou letenku, nějakého tištěného průvodce, mapu země, kam se chceme podívat, přečteme si něco o destinaci na internetu a vyrážíme. Začali jsme málo známým  ostrovem  Mauricius a pak už to šlo samo.  Měli jsme tu čest navštívit a poznat např.  Indii,  Vietnam, Peru, Bolívii, Mexico, Guatemalu, Belize,  z afrických zemí  zelený Gabon, Súdán, překrásnou Namíbii, která se stala mou srdcovou záležitostí,   či divokou Botswanu. Loni jsme zavítali přes Hong Kong až na Nový Zéland, kde jsme si v závěru cesty užili adrenalinu při sky walk nebo jump z Aucklendské věže a léto prožili na severním Kypru.

Vzhledem k tomu, že jsme s manželem oba zaměstnaní, musíme naše cesty plánovat. Dle cílové destinace se snažíme buď cestovat hromadnou dopravou, v rámci úspor, nebo si zapůjčit auto a  o náklady se podělit se spolucestovateli.  To se  nám  vesměs daří. Přes internet jsme již měli možnost poznat  mnoho skvělých lidiček,  poznávat svět a podělit se o náklady.

Jelikož nevydržím měsíc bez koupené letenky, už v létě přišla možnost zavítat a prozkoumat Kubu: ostrov svobody. Oproti očekávaných  komplikací, o kterých se zmiňovali přátelé  a známí,  vše proběhlo naprosto hladce a skvěle. Opět jsme měli zapůjčené auto  a opět jsme poznali spolu cestovatele přes net. Byla to pohodová cesta plná poznání, odpočinku, skvělého jídla, a zážitků. Zavítali jsme na tabákovou plantáž, potápěli se na překrásné lokalitě poblíž pláže Maria La Gorda. Přejeli ochutnat výtečnou zmrzlinu  a místní pizzu do Cienfuegos, toulali se a popíjeli  Cuba Libre v koloniálním Trinidadu, projeli přes, pro nás !!! nezajímavé Santiágo de Cuba až do hurikánem postiženého Baracoa.  Na štědrý den jsme se vrátili do Zátoky sviní, kde je krásném koupání, šnorchlování a potápění, přejedli se langust a krevet  a na závěr, před návratem do nezapomenutelné havany si zaplavali s delfíny.

www.cestovani.nafoceno.cz,     E-mail: renmos@seznam.cz

ZPĚT NA PROGRAM