Visegrad


Speciální blok přednášek, filmů, prezentací a hudebních vystoupení zaměřený na možnosti turistiky a představení zemí Vyšehradského regionu - České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska je realizovaný s finanční podporou International Visegrad Fund. Děkujeme.

 

MAĎARSKO JINAK - Ondra Herzán - vystudovaný geograf o svých cestách poutavě vypráví i zpívá vlastní autorské písně. Maďarsko - krajina plochá k uzoufání, divná země plná komárů, langošů, melounů, přeplněných termálů a ultrapravicové vlády Viktora Orbána? Zajisté taky. Rád bych vám ale představil Maďarsko tentokrát trochu jinak. Maďarsko s kužely kopců jak v Českém Středomoří, secesní Maďarsko v Šoproni a Budapešti, "středomořské" Maďarsko v Pécsi nebo krasové Maďarsko v NP Aggtelek. Zrovna v případě našich bývalých sousedů se vyplatí přísloví "neodsuzuj na první pohled." Budete příjemně překvapeni, co vše se tam dá vidět a zažít!

POLSKO A SLOVENSKO - Aleš Růžička - ostravský fotograf představí polsko - slovenské pomezí. Tatry a jejich podhůří jsou krásné...V dobách, kdy jsem to začal s fotografováním myslet vážně, bylo Slovensko zemí, kde jsem našel celou spoustu překrásných scén s horami, kopci a krásnou krajinou. Země, která má co nabídnout a do které se rád vracím. Na fotkách navštívíme Západní Slovensko, Fatry,nebo Liptov a Tatry. Polské hranice překonávám zpravidla na cestách do severní části Tater a jejich polského podhůří. Krajina je tady velmi fotogenická a nabízí krásné pohledy na severní část celých Tater...

POLSKÉ TATRY - Ivo Petr - náčelník klubu Alpin Trek zrovna nedlí na cestách a tak ukáže podzimní a zimní krajiny. Českými turisty opomíjená polská část Tater přidává obsahuje jedinečné perly. V Polsku se nabízejí procházky mezi vápencovým vysokohorským krasem i nejnáročnější značená stezka Tater. Okřídlená pověstmi je nejpopulárnější polská hřebenovka Orla Perć. Orlí stezka vás přivede na ostrou hranu hřebene, užijete si řetězy i dlouhý žebřík zvaný "drebinka". Málokdy se povede celý chodník projít v jednom dni, náročnost zvyšují nástrahy počasí. Komu se chce zdolat tuto krásnou trasu celou, pak musí brzy ráno vyrazit z chaty v Dolině Pięciu Stawów Polskich nebo z chaty Murowaniec.

 

ČESKÁ REPUBLIKA - Radim Ptáček - Zimní expedice Beskymountains.Teploměr ve stanu ukazoval extrémních minus dvacet tři stupňů pod nulou a já se tehdy nerad, leč pro jistotu přežití, vysoukal ze spacáku, navlékl si sněžnice a od tří hodin až do rozednění kroužil po Beskydech, aby se mi opět rozehřál krevní oběh na provozní teplotu.S respektem jsem přitom myslel na polárníky, kteří v obdobných  mrazových podmínkách netráví dny, ale týdny nebo i měsíce. Klobouk dolů před nimi.„Bude to zřejmě chtít zainvestovat do zimní expediční výbavy“, vyřešil jsem dilema dalších ročníků BM.

JAROSLAV SAMSON LENK  je osobitý přední český písničkář, hudebník, zpěvák a producent. Tvůrce hudby a textů k dětským televizním večerníčkům, moderátor, stálice české folkové a písničkářské scény. Tento svérázný hudebník působí na pódiích a v masmédiích v různých sestavách a sdruženích i jako sólista či producent již 42 let.

KAPELA ISTEBNA - Polsko. Tak właśnie Pani Zuzanna Kawulok, znana folklorystka, w jednym ze swoich wierszy pisze o płynącej z serca góralskiej muzyce, o pięknie tańców i śpiewaniu. Wszystko to tworzy idealną całość. Twórczyni ludowa przekonuje, że o wiele trudniej śpiewa się i tańczy bez muzyki. Śpiewki góralskie wyrażają całe życie górali, wszystko to z czym styka się człowiek na co dzień. W taki klimat góralski za pośrednictwem muzykantów może wprowadzić was właśnie Kapela Góralska „Istebna” z Trójwsi Beskidzkiej.